Modius SLEEP

Bir İrlanda şirketi, çoğu insanın yaşadığı uyku sorunu problemine karşılık bir kulaklık seti yapmaya çalıştıklarını duyurdu. Bu setteki kulaklık uyumadan yaklaşık otuz dakika önce kafanıza geçirildiğinde beyninizde yer alan uyku nöronlarının çalışmasını sağlayacak. Uyku, herkesin yapması gereken bir eylem ama aynı zamanda da en yaygın sorunlardan birisi. Bir gece uyuyamayıp normal uyuduğunuz saatten biraz daha geç saatte uyuduğunuzda bile uykusuzluk bir çok soruna yol açabiliyor. Hatta belki de uyku düzeninizin tamamen bozulmasına sebep olabiliyor. Bu yüzden bilim insanları çok uzun zamandır uyku sorununu yenebilmek için çalışıyor. Peki bu uyku sorunu problemini yenmek için ne gibi ar-ge çalışmaları yapıldı?

Uyku sorununa çözüm bir kulaklık seti

İrlanda merkezli olan Neurovalens isimli bir şirket ise, uyku sorunu için gelişmiş düzey bir teknoloji aleti olan, kulaklık setini geliştirmek için çalıştıklarını bildirmişti. Bu kulaklık seti kulaklarınıza ses göndermek yerine direkt beyninize sinyaller gönderiyor ki bu da daha rahat ve hızlı bir şekilde uyuyabilmenizi sağlıyor. Modius Sleep isimli bu teknoloji harikası ürün uyku düzeninizi ilaçların yanı sıra sizin sinir bilimi ile daha sağlıklı bir şekilde düzenlemenizi sağlıyor.

Yukarıda gördüğünüz bu teknoloji ürünü, görünümü ve kullanış biçimi olarak tıpkı kulaküstü kulaklıklara benzemekte. Fakat bu ürünün bir kulaklıkla uzaktan yakından bağlantısı yok. Kullanıcıların bu ürünü yatmadan 30 dakika önce takmaları gerekiyor ki, beyninize gönderdiği uyarılar sayesinde kullanıcılar gece boyu sorunsuz ve kaliteli bir şekilde uyuyabilsinler. Modius Sleep ürününün olayı ise beyninize gönderdiği elektriksel uyarılar sayesinde insanların uyku nöronlarını uyarıyor ve nöronların çalışmasını sağlıyor. Bu da kullanıcılara kesintisiz, ağır ve daha kaliteli bir uykuya daha kısa sürede dalmalarını sağlıyor.

Siniri bilimci Dr. Jason McKweown ise, bu teknoloji ürününün gücünü beynin önemli bir bölümü olan hipotalamustan almakta olduğunu belirtti. Kesintisiz ve kaliteli bir uyku için tek çarenin uyku ilaçlarının olmadığını ve Modius Sleep ürünün de ilaçlar gibi yan etkisi olmadığından bu ürünün daha kullanışlı olduğunu da sözlerine ekledi.

Geçtiğimiz aylarda da sağlıklı bir şekilde kilo verdirtmeye yarayan bir projeyi tamamlamış olan Neurovalens şirketi bu sefer de uyku sorunu olan insanlara bu sorundan kurtulmak için bir ışık olacağını belirtiyor. Neurovalens şirketi bu ürünü geliştirebilmek ve geliştirmek için ABD’nin ünlü kitlesel fon platformlarından biri olan Indiegogo‘yu kullanıyor

Bu yazımız ilginizi çekebilir: Dünyanın En Pahalı Kol Saati